"Droga i pamięć. Z Syberii na antypody"

"Droga i pamięć. Z Syberii na antypody"
19 listopada 2009r. minęła 65. rocznica przybycia polskich dzieci - tułaczy do Nowej Zelandii. Z tej okazji w Senacie odbyło się uroczyste spotkanie, z którego relacja znajduje się na stronie Senatu RP. Oto bezpośredni link:
http://www.senat.gov.pl/k7/agenda/wydarz/2009/091119.htm
W tym dniu odbyła się także promocja niedawno wydanej książki pt. "Droga i pamięć. Z Syberii na antypody", autorstwa Pani Krystyny Tomaszyk.Książka została wydana w Polsce dzięki pomocy i zaangażowaniu Pana Prezesa Krakowińskiego.

"Jestem pełnomocnikiem pani Krystyny Tomaszyk, która jako dziecko w czasie Drugiej Wojny Światowej została wśród półtora miliona Polaków, przymusowo wywieziona z Polski, do więzień i kołchozów na Syberii w Związku Radzieckim.
Dzięki decyzji Generała Władysława Andersa, jako jedno z tysięcy zagubionych, osieroconych lub oddalonych od rodziców „tułaczych dzieci”, wraz z polską armią opuściła nieprzyjazny kraj i znalazła tymczasowe schronienie w Persji, czyli dzisiejszym Iranie.

 

Pani Krystyna Tomaszyk Autorka książki "Droga i pamięć. Z Syberii na antypody"

W roku 1944 dzięki staraniom i na zaproszenie ówczesnego premiera Nowej Zelandii, Petera Frasera, pani Krystyna Tomaszyk wyjechała do Nowej Zelandii wraz z 732 polskimi dziećmi-sierotami, aby przeczekać tam do końca wojny w Ojczyźnie. Cała grupa polskich dzieci sierot została umieszczona w słynnym Obozie w Pahiatua w Nowej Zelandii.Po przeżyciu koszmarnych przygód w dzieciństwie już jako dojrzała kobieta, autorka relacjonuje kawałek tragicznej historii Polaków podczas II Wojny Światowej w książce pt. „Essence” wydanej w 2004 r. w Nowej Zelandii, gdzie książka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród Polonii oraz Nowozelandczyków.
W tym roku dzięki moim dwuletnim staraniom udało się przetłumaczyć „Essence” na język polski i kilka tygodni temu wydać w Polsce pod tytułem „Droga i Pamięć Przez Syberię na Antypody"

Wojciech Krakowiński

 

Pan Prezes Wojciech Krakowiński

 

Podczas uroczystości w Senacie RP: Pani Krystyna Tomaszyk,

Pan Prezes Krakowiński oraz Pan Marszałek Borusewicz